Blog o zdrowiu

Portal zdrowie

Asthenozoospermia to probem z naturalnym zapłodnieniem

Asthenozoospermia to patologiczna jakość nasienia, w której zmniejsza się liczba aktywnych i ruchliwych plemników. Tę patologię można określić za pomocą takiego badania diagnostycznego, jak spermogram mężczyzny. Nieaktywne plemniki zmniejszają fakt poczęcia, ale nadal istnieje możliwość zapłodnienia. 

Diagnostyka pozwala określić skład morfologiczny ejakulatu, kwasowość oraz liczbę żywych plemników. Asthenozoospermia może być patologią wrodzoną, gdy struktura plemników jest zmieniona genetycznie lub czynniki zewnętrzne i fizjologiczne wpływają na aktywność i liczbę żywych plemników.

Stopień asthenozoospermii w zależności od liczby plemników

W zależności od liczby aktywnie ruchliwych plemników w ejakulacie określa się stopień asthenozoospermii:

1 stopień. Liczba ruchliwych plemników w części plemników wynosi 50% całości. Przy takim stopniu patologii prawdopodobieństwo zapłodnienia jaja jest wysokie.
II stopień. Żywe aktywne plemniki zawarte są w nasieniu w ilości 30%. Zdolność do poczęcia u mężczyzn z takimi wskaźnikami pozostaje, ale wymagana jest długoterminowa terapia zdrowotna i stosowanie środków poprawiających jakość nasienia
III stopnień. Mniej niż 30% ruchliwych plemników praktycznie nie ma szans, aby mężczyzna został ojcem. W takim przypadku zaleca się przywrócenie spermatogenezy.

Przy określaniu stopnia asthenozoospermii należy wziąć pod uwagę liczbę, aktywność, ruch plemników i lepkość płynu nasiennego z całkowitej liczby plemników w ejakulacie.

Przyczyny i czynniki wpływające na skład plemników

Asthenozoospermia pojawia się zawsze z jakiegoś powodu, rzadko jest to genetyczna anomalia chromosomalna lub anomalia w budowie plemników (wada głowy, wici i szyjki nasienia).

Na skład i jakość nasienia wpływają następujące czynniki:

 • Obniżona odporność
 • Zmieniona struktura żył moszny i powrózka nasiennego
 • Przebyte lub istniejące choroby układu moczowo-płciowego
 • Zapalenie gruczołu krokowego
 • Zatrucie organizmu
 • Uszkodzenie przez promieniowanie radioaktywne
 • Przedłużona abstynencja seksualna
 • Przegrzanie lub hipotermia
 • Ciężkie przewlekłe choroby organizmu
 • Interwencje chirurgiczne na narządach układu rozrodczego
 • Chroniczne zmęczenie, stres.

U każdego mężczyzny na te czynniki może wpływać przejściowa lub trwała zmiana jakości nasienia. Konieczne jest wykonanie spermogramu przed poczęciem i znalezienie głównej przyczyny patologii, w celu skutecznego leczenia.

Czy można począć dziecko?

Możliwość poczęcia u mężczyzn, u których zdiagnozowano asthenozoospermią, wynosi 90%. Po przywróceniu spermatogenezy nie ma problemów z planowaniem ciąży. Niewątpliwie wszystko zależy od stopnia patologii. Przy ruchliwości plemników na poziomie 50-40%, przy odpowiedniej stymulacji spermatogenezy, taki procent plemników będzie w stanie zapłodnić komórkę jajową.

W wyniku obecności mniej niż jednej trzeciej aktywnych plemników w ejakulacie, gdy więcej nie jest w stanie się poruszać, poczęcie dziecka jest prawie niemożliwe. Ale nawet w tym przypadku pary małżeńskie mogą doświadczyć szczęścia zostania rodzicami, korzystając z technologii wspomaganego rozrodu. Od lekarzy zależy, jak przywrócić spermatogenezę andrologowi i embriologowi.

Jak leczyć asthenozoospermię?

Asthenozoospermia występuje bez żadnych objawów. Mężczyzna dowiaduje się o rozpoznaniu dopiero po wykonaniu spermogramu i laboratoryjnych badaniach nasienia.

W zależności od przyczyn patologii i stopnia zaawansowania choroby przepisuje się kilka metod terapeutycznych w celu zwiększenia spermatogenezy. Ważną rolę w eliminowaniu patologicznych cech odgrywa przestrzeganie prawidłowej codziennej diety, rozkład aktywności fizycznej.

Główny schemat poprawy spermatogenezy obejmuje:

 • Farmakoterapia
 • Procedury fizjoterapeutyczne
 • Interwencja chirurgiczna.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków zwiększających przepływ krwi w jądrach, gruczole krokowym i całym układzie moczowo-płciowym. Kompleksy witaminowe i suplementy diety są zalecane w celu lepszego odżywienia organizmu, zwłaszcza witamin i pierwiastków śladowych dla układu rozrodczego: kwasu foliowego, selenu, cynku, l-karnityny.

Leki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne usuwają ogniska zapalne, tłumią chorobotwórczą mikroflorę i zatrzymują postęp chorób zakaźnych. Leki hormonalne zalecane są mężczyznom z niskim poziomem testosteronu.

You may have missed