Blog o zdrowiu

Portal zdrowie

Kiedy abstynencja seksualna jest konieczna?

Regularne uprawianie seksu ma bardzo korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Podczas kontaktu z partnerem spalamy kalorie, zmniejszamy poziom stresu, czujemy się szczęśliwi i odprężeni.  Według lekarzy nie warto robić przerw w stosunkach płciowych, a najlepiej, jeśli współżyje się minimum 2 raz w tygodniu. Bywają jednak pewne sytuacje, w których wskazana jest abstynencja seksualna. Kiedy należy wstrzymać się od seksu?

Uwarunkowania fizjologiczne

W sferze seksualnej istnieją pewne chwile, kiedy niestety trzeba zrezygnować z tak bliskiego kontaktu z partnerem. O takich momentach decydują pewne czynniki fizjologiczne, które są uwarunkowane od ludzkiego zdrowia. W trakcie przebiegu poważnych schorzeń, po przebytej operacji albo w sytuacji występowania wad w budowie narządów rozrodczych, należy zaprzestać odbywania stosunków płciowych.

Bezpieczny seks w okresie ciąży

Abstynencja seksualna towarzyszy często parom, kiedy kobieta zachodzi w ciąże. Wiele osób w tym właśnie okresie boi się współżycia i obawia się tego, że mogłoby ono wpłynąć niekorzystnie na dziecko. Warto jednak mieć na uwadze, iż w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, nie ma żadnego ryzyka podczas uprawiania seksu.

Jeśli kobieta ciężarna nie jest narażona na poronienie, czuje się dobrze i chce uprawiać seks z partnerem, to niema do tego żadnych przeciwwskazań. Zwłaszcza pod koniec ciąży, kobiety zaprzestają uprawiania seksu, jest to spowodowane dyskomfortem w trakcie kontaktu z partnerem. Co ważne, istnieją pozycje wygodne dla kobiety. Jeżeli jednak dojdzie do pojawienia się pewnych przeciwwskazań do uprawiania seksu, wówczas należy zachować abstynencję w tej sferze życia i kierować się wytycznymi lekarza.

Kiedy nie można uprawiać seksu w ciąży?

Warto ograniczyć współżycie, jeśli pojawiły się pewne początkowe dolegliwości ciąży, jakie są obecne podczas pierwszego trymestru. Można do nich zaliczyć przede wszystkim złe samopoczucie, tkliwość piersi, wymioty czy nudności.

W tej sytuacji kobieta nie ma ochoty na seks, bądź zbliżenie wywołuje u niej dyskomfort, wtedy seks nie jest polecany. Należy pamiętać, że stosunek płciowy powinien być przyjemny dla obu stron. Innym poważnym przeciwwskazaniem do uprawiania seksu jest: nieuzasadnione krwawienie, zdiagnozowanie niewydolności szyjki macicy czy ryzyko przedwczesnego porodu. Krwawienia mogą być powiązane z łożyskiem przodującym, a więc niewłaściwie ułożonym łożyskiem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od współżycia.

Seks po porodzie

Po porodzie także należy zachować abstynencję seksualną na okres połogu, czyli czas przez który organizm kobiety będzie się regenerował po urodzeniu dziecka. Zanim wróci się do aktywności seksualnej, rana okolic intymnych musi się całkowicie zagoić. Podczas połogu pojawia się krew czy wydzielina z pochwy.

Infekcje intymne

Ponadto, abstynencja seksualna zalecana jest także, jeśli u jednego czy obojga partnerów zostało wykryte zakażenie bakteryjne okolic intymnych. Rezygnacja z seksu jest konieczna, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i usprawnić proces leczenia.

Należy także pamiętać o przyjmowaniu właściwych leków i higienie intymnej. Kiedy infekcja zostanie całkowicie wyleczona, wówczas można powrócić do aktywności seksualnej.

Przebyte zabiegi ginekologiczne

Zrezygnować z uprawiania seksu należy przed oraz po przeprowadzonych zabiegach ginekologicznych. Jednym z takich zabiegów jest na przykład usunięcie nadżerki. Poważne stany zapalne usuwane są poprzez zamrażanie czy wypalanie. Po operacji zaleca się parę tygodni abstynencji seksualnej. Przed przeprowadzaniem badań ginekologicznych również powinno się zrezygnować z seksu.

Współżycie po przebytym zawale

Z uprawianiem seksu po zawale należy poczekać, wiele zależy od stopnia uszkodzenia serca. Jeśli doszło do jego znacznego szkodzenia, wówczas regeneracja zajmie dłuższy okres. Niekiedy należy odczekać ze stosunkiem płciowym nawet przez parę miesięcy. W przypadku kiedy, pomimo przebytego zawału, serce jest w dobrym stanie, wtedy do seksu można wrócić nawet po miesiącu, należy jednak skonsultować to z lekarzem.