Ginekolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem dolegliwości w układzie rozrodczym oraz piersiach kobiet. Osoby wykonujące ten zawód zajmują się również prowadzeniem ciąży oraz udzielaniem kobietom porad na temat istniejących i bezpiecznych metod antykoncepcyjnych.  Zapraszamy do lektury artykułu, w którym tłumaczymy, kim dokładnie jest ginekolog.

Ginekolog – najważniejsze informacje o zawodzie

Ginekolog to lekarz, który leczy oraz diagnozuje różne choroby w żeńskich narządach płciowych a także w piersiach. Ponadto, jest on również odpowiedzialny za prowadzenie ciąży. Ginekolodzy świadczą swoje usługi kobietom w różnym wieku.

Pacjentki poniżej 18 roku życia są jednak kierowane do ginekologów dziecięcych.

Na wizytę u ginekologa dziecięcego należy udać się przede wszystkim wtedy, gdy pojawią się jakieś niepokojące zmiany w wyglądzie narządów płciowych u kobiety. Warto również pamiętać o tym, iż ginekolog dziecięcy jest uprawniony nie tylko do leczenia i diagnozowania chorób układu rozrodczego u dzieci, ale również u kobiet. Oznacza to, że gdy młoda pacjentka przekroczy 18. rok życia, w dalszym ciągu może korzystać z usług ginekologa dziecięcego. Obecnie specjalizacja ginekologii trwa 5 lat. Wcześniej przygotowanie do tego zawodu trwało nieco dłużej, bo 6,5 roku (zmiana nastąpiła w 2014 roku).

Specjaliści podkreślają, iż kobiety powinny odbywać wizytę kontrolną u ginekologa minimum raz na 12 miesięcy. Jeżeli nie zachodzą żadne nieprawidłowości w funkcjonowaniu sfery intymnej, pierwsza wizyta może odbyć się około 20. roku życia. Jeżeli kobieta planuje rozpocząć współżycie, wówczas powinna zapisać się do ginekologa odpowiednio wcześniej.

Jeżeli do ginekologa chce udać się osoba, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia, musi uzyskać stosowną zgodę od rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Jak przebiega badanie u ginekologa?

Badanie u ginekologa wielu kobietom sprawia spory dyskomfort. Wstyd przed rozebraniem się przed całkowicie obcą osobą (zwłaszcza u młodych kobiet) sprawia, iż jak ognia unikają one wizyt u takiego specjalisty. Warto jednak pamiętać o tym, iż ginekolog to zawód lekarski taki jak każdy inny. Dobry ginekolog zawsze zachowuje się w sposób taktowny, delikatny oraz cechuje się szeroko rozumianą kulturą osobistą.

Wizyta u ginekologa wcale nie musi być stresująca. Jeżeli lekarz wie, w jaki sposób rozmawiać z pacjentką oraz wprowadza odpowiednią atmosferę, nie ma się czego obawiać. Z tego względu decyzję o wyborze ginekologa należy odpowiednio przemyśleć. Najlepiej, gdy będziemy korzystać z usług takiego ginekologa, którego zna ktoś z naszej rodziny lub znajomych. Pozytywne opinie na temat danego specjalisty dadzą nam gwarancję, iż warto się do niego zgłosić.

Na badanie u ginekologa składa się przede wszystkim wywiad. Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jak przebiega cykl miesiączkowy, czy kobieta jest aktywna seksualnie, czy w ostatnim czasie zauważyła u siebie jakieś niepokojące objawy oraz czy miała wykonywane badania przesiewowe w celu ustalenia, czy jest chora na raka szyjki macicy lub raka sutka. Ponadto ginekolog może także przekazać pacjentce wiedzę na temat prawidłowego samobadania piersi.

W ramach wizyty u ginekologa odbywa się badanie palpacyjne, w ramach którego specjalista bada, czy w pochwie nie zaszły jakieś niepokojące zmiany. W tym celu używany jest wziernik dopochwowy. W przypadku dziewic badanie wykonuje się za pomocą per rectum, a więc przez odbyt. Jeżeli ginekolog będzie miał wątpliwości co do kondycji narządów intymnych pacjentki, może skierować ją na cytologię, badania laboratoryjne, mammografię lub USG piersi.

Give a Comment