Blog o zdrowiu

Portal zdrowie

Najlepsze sposoby na poprawę płodności

Wiele par boryka się z ogromnymi trudnościami z zajściem w ciążę. Przyczyna może leżeć zarówno po stronie mężczyzny jak i kobiety. Bez względu na wiek partnerów, możliwe jest stosowanie wielu skutecznych i całkowicie naturalnych sposobów, dzięki którym szanse na doczekanie się potomstwa znacznie wzrosną. Efekty wprowadzenia w życiu wszystkich porad i wskazówek opisanych w niniejszym artykule mogą być zauważalne bardzo szybko. 

 

Nadmiar alkoholu, kawy i innych używek

Spożywanie dużych ilości alkoholu oraz nadmierna ilość wypijanych kaw ma zgubne skutki dla płodności kobiety. Eksperci zalecają, aby każdego dnia wypijać mniej niż pięć filiżanek kawy. Obowiązuje jedna, prosta zasada: im mniej kofeiny, tym lepiej. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z koniecznością całkowitego porzucania kawy. W ciągu jednego dnia należy wypić po prostu maksymalnie 200-500 mg kofeiny. Taka ilość z pewnością nie wywoła żadnych szkód dla żeńskiej płodności.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku alkoholu. Wypijanie każdego dnia dwóch drinków dziennie zmniejsza poziom płodności wśród kobiet o ponad połowę. W stosowaniu wszelkiego rodzaju używek najważniejsze jest zatem to, aby pamiętać o umiarze. Jeżeli raz na jakiś czas pozwolimy sobie na małe “szaleństwo”, to nie będzie to miało zgubnego wpływu na płodność. Dopiero wtedy, gdy alkohol czy kawa są nieodłącznym elementem naszego dnia, może być to problematyczne.

Papierosy

Kolejny zabójca płodności to papierosy. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednocześnie nałogowe palenie papierosów może spowodować, iż u dziecka wystąpi upośledzenie lub groźne choroby w dorosłym życiu. Każda kobieta, która w najbliższym czasie chciałaby zostać matką, powinna porzucić palenie tytoniu jak najszybciej. Badania naukowe udowodniły jednoznacznie, że nałogowe palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko poronienia. 

 

O czym musi pamiętać mężczyzna?

Badania przeprowadzane przez naukowców dobitnie pokazują, że przegrzewanie jąder ma ogromny wpływ na liczbę, jakość oraz ruchliwość plemników. Co wywołuje przegrzewanie jąder? Przede wszystkim noszenie obcisłej bielizny, trzymanie przez długi czas laptopa na kolanach, noszenie telefonu komórkowego w kieszeni a nawet używanie funkcji podgrzewania fotela w samochodzie. Bardzo zły wpływ na męską płodność mają także gorące kąpiele oraz zbyt długi przebywanie w saunach i jacuzzi.

Na spermę oddziałują również bardzo negatywnie fale elektromagnetyczne z telefonów komórkowych. Niektórzy panowie podchodzą do tych wskazówek w sposób bardzo lekceważący. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że szkodliwy wpływ przegrzewania jąder na jakość i ilość spermy został udowodniony naukowo. Zamiast śmiać się z teorii udowodnionych naukowo, lepiej jest przyznać się do błędu i wprowadzić w swoim życiu te proste, a jakże ważne zmiany.

 

Odpowiednia masa ciała

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą sprawić, że kobieta będzie miała trudności z zajściem w ciążę. Wiele osób zapomina o tym, jak ważna jest optymalna masa ciała dla płodności. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała pełni niezwykle istotną rolę w poczęciu dziecka. W tym temacie również przeprowadzono badania naukowe. Ich wynik był następujący: kobiety, które miały prawidłowy wskaźnik BMI, statystycznie dwukrotnie krócej podejmowały starania o zajście w ciążę w porównaniu z tymi kobietami, u których miała miejsce nadwaga lub niedowaga. 

Największe problemy z zajściem w ciążę obserwuje się u kobiet, które zmagają się z niedowagą. Kobieta, która ma problem z utrzymaniem masy ciała na odpowiednim poziomie, powinna wybrać się do dietetyka.